Deprem Yönetmenliğine Uygun İş Yerleri

Ülkemizde deprem yönetmenliğine uygun iş yerleri ile ilgili yoğun bir araştırma söz konusudur. Özellikle son deprem ile ortaya çıkan vahim tablo üzerinde daha fazla yoğunlaşmaya başlanılmıştır. İstanbul bu durumdan en çok etkilenecek potansiyele sahip illerimizin başında gelmektedir.

Deprem dünya genelinde ağır hasarlar veren bir doğal afettir. Bu afetten korunmanın birçok yolu vardır. Bile bile bu afete meydan okumak tamamen insanlığın en büyük hatasıdır. Depremlerde belirtildiği gibi DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR. İşte bu sözden yola çıkılarak ülkemizde yetkililerimiz tarafından tüm binaların tek tek kontrol altına alınması gerekiyor. Deprem yönetmenliklerine uymayan çok binamız varıdr.

Deprem Yönetmelikleri Nelerdir

  • Deprem Yönetmenlik Unsurları
  • Depremden etkilenen binaların rapoları hazırlanmalı
  • Hasar görebilecek ihtimalin yüksek olan binaların boşaltılması ve mühürlenmesi gerekiyor
  • Deprem tadbikatları yapılması gerekiyor

Yukarıda belirtilen hususlar baz alınarak süreci hızlandırmamız gerekiyor. İş yerlerinde oluşabilecek hasarlar büyük ölümlere yol açabilir. İstanbul bölgesi de ülkemizde en çok yoğun nufüs olan illerimizin başında gelmektedir.

Eski İş Yerleri Daha Çok Tehlike Arz Etmektedir

Özellikle eski bina olmaları ve daha önce de deprem görmelerinden dolayı bu konuda daha çok duyarlı olmamız gerekiyor. Bu binaları yapan mühendis ve mütahitler ile görüşülerek raporlar düzenlenmelidir. Özellikle ülkemizde rüşvet üzerinde bazı durumlara göz yumulması insanlık adına hem utanç verici hem de büyük yıkımlara sebebiyet olabilir. Bu yüzden devlet dairesi yetkilileri tarafından iyi bir şekilde kontrol edilmelidir.

Yeni Binalarda da Deprem Tedbirleri Nelerdir

Eski binalarda komple bir tedbir alınması gerekirken yeni binalarda da bu durumdan aslında çok farklı değildir. Süreci iyi bir şekilde planlanarak yeni binalarda ki aksaklıkları da tespit etmek gerekiyor. Depremlerde yeni binaların hasar alma durumları olduğundan bize örnek ve ders olur. Bu durumda özellikle yetkililerimiz süreci iyi bir şekilde irdelemeleri gerekiyor.

Deprem yönetmenliğine uygun iş yerleri ile ilgili detaylı incelemeler tamamlandıktan sonra sertifika çıkarılarak düzenli olarak yıllık kontrol sağlanması gerekiyor. Bir nevi asansör kurulumu ve yıllara göre kontrolleri sağlanmalıdır. Bu konuda birçok araştırma yapıldığında özellikle avrupa ülkelerinde deprem bölgeleri ile ilgili bu şekilde süreçler takip edilmektedir.

Ofis Taşıma Şirketleri de Deprem Yönetmeliklerine Uymak Zorundadır

Ülkemizde özellikle plazalarda yoğun olarak taşıma süreçleri de gerçekleştirilmektedir. İş yerlerinde ofis taşıma hizmetleri veren nakliyat firmaları da bu iş yerlerinin taşınmasında bu süreçci en iyi şekilde takip etmek zorundadır. İstanbul’da birçok iş yerinde ofis taşırken nakliyat firmalarından bazı evraklar talep etmektedir. Bu evrakları aynı şekilde ofis taşıma şirketi de talep etmektedir.